Kde hledat kvalitní obrázky pro prezentace zdarma?

Patříte-li mezi prezentátory, kteří hledají obrázky pro své prezentace v Googlu, měli byste zpozornět. Možná jste si vědomi, že uvedený postup není s ohledem na autorská práva úplně čistý. Kde brát obrázky legálně?

Public domain obrázky

Preferovaným řešením je využití obrázků, které nejsou chráněny autorským právem. V anglické terminologii obvykle narazíte na termín public domain a označení přeškrtnutým copyrightem. Patří sem díla, jejichž autor se svých práv vzdal nebo od jeho smrti uplynulo 70 a více let. V této kategorii naleznete zejména historické obrázky, obrázky míst, událostí a osobností. Velkou zásobárnou takových obrázků je Knihovna amerického Kongresu, kde najdete kupříkladu fotku prvního letu bratří Wrigtů nebo portrétní fotografie amerických prezidentů. Hledání zde bohužel není příliš uživatelsky přívětivé, proto lze vřele doporučit Wikimedia Commons, kde jsou mnohé obrázky z Knihovny Kongresu rovněž k dispozici. Pod každým obrázkem je navíc přehledně uvedeno, jaké licenci dané dílo podléhá. V licenci public domain jsou dostupné také dech beroucí fotografie NASA.

Licence Creative Commons

Množství obrázků nabízených v public domain je bohužel omezené a rozhodně nepokrývá všechny tematické oblasti. Větší výběr – zejména ilustrativních obrázků – naleznete v licenci Creative Commons, kdy autor umožňuje s dílem nakládat za dodržení určitých podmínek.

V rámci této licence je obvykle nutné uvádět autora. Některá díla mohou být určena pouze pro nekomerční využití. Autoři děl šířených v rámci Creative Commons také často vyžadují, aby odvozená díla byla dostupná pod stejnou nebo podobnou licencí, jako dílo původní. Velká část fotografií na Wiki Commons i na Flickru je vedená právě pod licencí CC. Procházet mezi jednotlivými zdroji je poměrně zdlouhavé, proto můžete využít souhrnný vyhledávač obrázků Creative Commons.

stock.xchng.hu

Kolem 400.000 ilustračních fotografií ve slušné kvalitě nabízí po registraci maďarský web stock.xchng.hu. Fotky jsou poskytovány pod vlastními licenčními podmínkami serveru, které však vyhovují pro účely vytváření prezentací.

Metavyhledávače

Jak je vidět, existuje celá řada míst, kde můžete hledat fotky zdarma. Pohodlnou variantu vám proto nabídnou metavyhledávače – jedním z nich je server everystockphoto.com, který nabízí velmi přívětivé uživatelské rozhraní i možnosti pokročilého vyhledávání, ve kterém si můžete nastavit pod jakými licencemi a z jakých zdrojů chcete vyhledávat.

Pokud se i napříště rozhodnete využít pro hledání obrázků do své prezentace Google, mrkněte alespoň na pokročilé možnosti vyhledávání, protože i tady lze hledat obrázky s ohledem na poskytnuté licence.

Marek Hrkal

O autorovi
Marek Hrkal vystudoval marketingovou komunikaci a public relations na Fakultě sociálních věd UK a podnikovou ekonomiku a management na Vysoké škole ekonomické v Praze. Zjistit více...

„Je příjemné, když prezentující vidí v tváři posluchače zájem. Za tento nový zážitek děkuji panu Hrkalovi, který pro nás vytvořil prezentaci, která svým provedením vybočuje z obvyklého standardu (...)“

Monika Kalvodová
Lesy ČR