Představte si to: Sedíte na velké konferenci obklopeni spoustou lidí a najednou přijde prostor pro dotazy. Najdete odvahu zvednout ruku a zeptat se? Díky slido tohle dilema už několik let řešit nemusíte.
Odebírejte blogcast: Google Podcasts | Spotify | RSS
V roce 2014 jsme pro vás napsali článek o tehdy docela nové platformě sli.do, která umožnila divákům klást otázky bez stresu prostřednictvím chytrých telefonů. Od té doby se slido (už bez tečky) stalo konferenčním standardem. V loňském roce navíc přibyl povedený plug-in pro PowerPoint. Rozhodli jsme se proto, že článek o slido zaktualizujeme.
Základ zůstal stejný. Jako organizátor si zřídíte účet na www.slido.com a zdarma založíte událost. Platforma vám automaticky vygeneruje #hashtag a QR kód, přes který se účastníci vaší prezentace přihlásí. A interakce může začít.
Kromě kladení a palcování otázek nabízí slido několik typů anket. Můžete účastníky nechat hlasovat (multiple choice) nebo dokonce soutěžit v kvízu (quiz), kdy vám systém vyhodnotí nejrychlejší správné odpovědi. S publikem můžete vytvořit word cloud nebo je nechat psát volné příspěvky (open text). K dispozici je také hodnocení hvězdičkami (rating) nebo seřazování možností podle preferencí (ranking).
Většina těchto anket funguje velmi dobře. Oblíbil jsem si kvíz a hvězdičkové hodnocení – viz ukázka níže. Zajímavou interakcí je word cloud, kterému bych vytkl pouze to, že při živém zobrazování výsledků a při větším počtu účastníků slova ve word cloudu neustále poskakují, což stěžuje jeho čtení.
Slido vzniklo na Slovensku, snad i proto nabízí uživatelské rozhraní a výstupy také v češtině, což potěší.
V loňském roce udělalo slido obrovský skok kupředu s plug-inem pro PowerPoint. Když jste předtím chtěli použít slido, bylo nutné nejprve vyskočit z prezentace a otevřít si otázky či výsledky ankety v okně prohlížeče. Tomuto složitému přepínání, do kterého si spousta prezentujících netroufla, je konec. Díky plug-inu jste schopni zobrazit otázky i ankety přímo v PowerPointu. A co víc – ankety si přímo v PowerPointu rovněž vytvoříte. Stačí se přihlásit ke svému slido účtu. Funguje to moc hezky. Plug-in vloží přímo do prezentace zástupné slajdy (placeholdery), místo kterých se v prezentačním módu zobrazí kýžená otázka či anekta. Tato inovace se kolegům ze Slovenska povedla. Jediným úskalím je, když prezentaci přenášíte na jiný počítač. I na něm je potřeba nainstalovat plug-in a přihlásit se ke slido účtu. Vyzkoušel jsem to a funguje to bez potíží.
Slido nabízí i další plug-iny pro Google Slides, Teamsy, Webex, Zoom nebo YouTube. Jejich testování nechám s dovolením na vás.
Dobrou zprávou je, že i po letech je základní využití slido zdarma. Pokud si vystačíte s 5 anketami a 100 účastníky, zvládnete to s bezplatnou verzí. Počet otázek, které diváci mohou položit, v ní není nikterak omezený.
Placené verze přinášejí možnost zapojení většího počtu účastníků, moderování otázek nebo branding. Pořídíte je buď jednorázově za €49/149/499 na konkrétní událost, či formou ročního předplatného za €120/600/1800. Jednoduše si spočítáte, že časové předplatné se vám (dle verze) vyplatí při 3–4 akcích ročně. Aktuální ceník najdete zde.
Slido ušlo za poslední roky hezký kus cesty. Zejména při dnešních online prezentacích, kdy navázání interakce s publikem je extrémně složité, může zafungovat jako vítané oživení. A s powerpointovým plug-inem zvládne začlenit hlasování nebo kvíz do prezentace skoro každý. Vyzkoušejte to a uvidíte sami.
Původní článek z roku 2014 napsal Ondřej Opluštil.