Prezentace se na vás valí ze všech stran. Na callech, poradách, na konferencích, v emailech, od dodavatelů… Sami navíc vytváříte horentní množství slajdů, jejichž příprava vám zabere spousty času. Netoužíte půlku těchto prezentací prostě zrušit? Udělejte to!
Odebírejte blogcast: Google Podcasts | Spotify | RSS
Nejpalčivějším problémem řady prezentací je, že neměly vůbec vzniknout. Mnoho lidí dnes bez rozmyslu vše švihá rovnou do PowerPointu. Schválně kolikrát už jste slyšeli větičku: „Pošli mi k tomu pár slajdů.“ Hranice mezi prezentacemi a dokumenty se postupně stírá. Rozdíly přitom nezmizely.
Prezentace je nenahraditelná ve chvíli, kdy chcete své posluchače pohnout k činu, kdy je chcete o něčem přesvědčit, kdy jim chcete představit svůj nápad. Díky prezentaci máte jedinečnou příležitost zapůsobit na posluchače osobně (třebaže po Teamsech). Prezentace umí zprostředkovat emoce, napětí i vaše nadšení. Taková prezentace je megafonem pro vaše myšlenky.
Naproti tomu dokument by měl být vaší první volbou, když potřebujete předat komplexní informace zasílanou formou. Dokument je ideálním nosičem pro složitá fakta, o kterých mají příjemci přemýšlet. Je skvělým výchozím materiálem pro následnou diskusi.
Mnoho prezentací, možná lépe říct slajdů v PowerPointu, vzniká spíš ze zvyku a z pohodlnosti. Otevřít PowerPoint a naházet do něj pár slajdů je často jednodušší, než se smolit s uceleným dokumentem. Podle toho bohužel vypadají i porady a firemní meetingy. Účastníci si ze setrvačnosti připraví svých pár slajdů (rozuměj: lehce zaktualizují ty z minulého měsíce), a pak si je všichni společně promítáme, usínáme a zabíjíme hodiny a hodiny kdysi produktivního času.
Vyzkoušejte přístup Jeffa Bezose, který prezentace na meetinzích zakázal. Nahradil je 6stránkovým dokumentem, který si manažeři během 30 minut prostudují a následně o něm společně s Jeffem diskutují. Jak osvěžující přístup! Takže až budete příště automaticky zapínat PowerPoint, odpovězte si nejprve na otázku, jestli není lepší prezentaci vůbec nedělat.
Kolik problémů může nadělat jedna prezentace, která neměla být prezentací, se můžete dočíst v knize Odprezentuj na straně 15.
Když se na polovinu zbytečných prezentací vykašlete, udělali jste první krok správným směrem a ušetřili jste spoustu času. Ten druhý je ale možná ještě důležitější: Zbylou půlku prezentací začněte dělat pořádně! Času byste na to měli mít habaděj.
Článek vznikl s přispěním Lucie Novákové.