Blog
Vaše korporátní prezentace potřebují tvořivou destrukci

Vaše korporátní prezentace potřebují tvořivou destrukci

26. 5. 2021

Čtení na 2 minuty

Publikováno v Příprava prezentací

Zaběhlá rutina. Tak se dá shrnout stav prezentací možná i ve vaší firmě. Prezentace se připravují určitým způsobem, protože to tak chce šéf, protože template předepsala zahraniční matka, nebo prostě proto, že je to tak už roky zvykem.

Když mluvím s klienty, často se setkávám s následujícím názorem: „Váš přístup k prezentacím se mi líbí, ale u nás ve firmě by to nešlo.“ A když se ptám dál, dostaneme se většinou k jednomu z výše uvedených důvodů.

Prezentace tak ve velkých firmách spíš než efektivní komunikaci připomínají šamanské rituály. A jsou zhruba stejně efektivní. Téměř nikdo nechápe, proč se tak dělají, ale zvyk je zvyk. Přitom v mnoha oblastech šéfové stimulují své kolegy, aby mysleli out-of-the-box, aby přicházeli s neokoukanými řešeními, novými nápady. Proč to neplatí pro prezentace? Proč šéfové tolerují, nebo dokonce sami přispívají k mrhání času během zbytečných prezentací na neefektivních poradách?

Dílčí vylepšení nestačí

Na vině bývá provozní slepota, vhodným řešením je proto pohled zvenčí. Ekonom Josef Schumpeter popsal proces inovování jako tvořivou destrukci. A přesně to klientům nabízíme. Vezmeme jejich prezentace, rozložíme je na prvočinitele a pak spolu s nimi znovu poskládáme. Ale pouze to podstatné.

Efekty a průběh tohoto procesu shrnul před časem jeden z našich klientů následovně: „Je báječné se setkávat s lidmi mimo branži. Mají totiž nadhled, který člověk ztrácí profesní slepotou a ponořením do problematiky. Marek mne přiměl, nikoli přinutil, přemýšlet jednoduše a srozumitelně. Myslím tím to, že byl schopen ztvárnit prezentaci toho nejpodstatnějšího, co jsme chtěli sdělit, a navíc zajímavou formou. Výsledek je fantastický.“ Děkujeme za milá slova, Petře!

Jak vypadá tvořivá destrukce v praxi, se můžete podívat na následující ukázce. Slajd vlevo si o destrukci přímo říkal…

Obsah své původní prezentace musíte nejprve rozbít, abyste mohli vytvořit něco nového a smysluplného.

Obsah své původní prezentace musíte nejprve rozbít, abyste mohli vytvořit něco nového a smysluplného.

Nezaslouží si i vaše prezentace tvořivě zdestruovat? Napište nám.

Vyhněte se 10 nejčastějším chybám při tvorbě prezentací! | online kurz na Seduo.cz

Marek Hrkal

Marek se věnuje prezentacím profesně od roku 2010, kdy založil odprezentuj a na vizitku si jako úplně první člověk v Česku napsal tvůrce prezentací. Zjistit více...

Mohlo by vás zajímat

Emma Ledden: Úspěšná prezentace (recenze knihy)

Emma Ledden: Úspěšná prezentace (recenze knihy)

Přečíst
Co je to Keynote

Co je to Keynote

Přečíst
Glosa: § 422 Zločiny páchané na prezentacích

Glosa: § 422 Zločiny páchané na prezentacích

Přečíst