Sli.do – klidně se ptejte

Představte si to. Sedíte na velké konferenci, obklopení spoustou lidí, a najednou přijde chvíle, kdy celá prezentace skončí a přijde prostor pro otázky. Máte se zeptat, nebo ne? Nebude ta otázka úplně mimo, nebo až trapná?

Určitě ten pocit znáte. Jak by taky ne, jedná se o globální problém. Jsem si skoro jistý, že se nakonec rozhodnete nezeptat a že se v sále rozhostí hrobové ticho, protože se stejně tak rozhodnou i další lidé. V takových chvílích nejvíc trpí moderátor, který musí zachraňovat situaci.

A přesně to se rozhodl změnit startup ze sousedního Slovenska. Nová aplikace Sli.do umožňuje všem, aby položili svou otázku bez stresu. Jak? Díky chytrým telefonům, tabletům a notebookům. Pokud se rozhodnete Sli.do použít, jednoduše zaregistrujete svůj event, pro který vám služba vygeneruje speciální webový odkaz. Ten pak stačí zadat do jakéhokoliv webového prohlížeče, a do připraveného okna vepsat svou otázku.

Jak funguje Sli.do

Jak funguje Sli.do

Nejen dotazy

Sli.do však jde o něco dál. Kromě zadávání dotazů umožňuje i jejich hodnocení. Jednoduše si projdete všechny otázky, které zadali vaši kolegové, a pokud se vám některá líbí, kliknete na šipku nahoru. Pokud vám připadá poněkud „mimo“, poslouží vám šipka dolů. Díky tomu můžete ovlivnit, které otázky dostanou přednost.

Ani to však zakladatelům nestačilo, a tak přišli s další vychytávkou – anketami v reálném čase. Proč by se měli ptát jen posluchači, když můžete i vy. Stačí ve vaší prezentaci promítnout otázku, na kterou díky chytrým zařízením vašich posluchačů získáte během pár sekund přesnou odpověď. Skvělé nejen jako nástroj k získání názoru, ale také jako hlasování – třeba při firemním setkání. A navíc plně anonymní.

Mezi další funkce celého systému patří také možnost využití druhé projekční plochy pro zveřejnění otázek, ale i tweetů s hashtagem konference, možnost zobrazení log partnerů konference, nebo detailní statistiky.

Od integrace do Prezi až po Google Glass

Jak jsem již zmínil, sli.do je startup ze sousedního Slovenska. Nicméně ve Střední Evropě máme ještě jeden zajímavý startup. Z Maďarska. Ten ale pravděpodobně znáte. Nejedná se o nic jiného, než o Prezi. A protože jsou si Slovensko a Maďarsko geograficky blízké, funguje Sli.do v Prezi o něco lépe. Díky tomu funguje například vkládání anketních otázek do Prezi o něco lépe – výsledky nedostanete pouze ve svém počítači, můžete je automaticky v Prezi promítnout. Nebo v ní přímo zobrazit ty nejlepší dotazy od publika.

Spíš jako vychytávka pro největší technické nadšence pak působí aplikace pro Google Glass. Tyto chytré brýle umožňují prezetátorovi zobrazení nejlepších nebo nejnovějších otázek přímo před jeho očima.

Kolik to stojí?

Asi nejpříjemnější je na celé aplikaci cena. V základní verzi je totiž aplikace zdarma. Připlatíte si pouze za vyšší verze. Pokud tedy chcete, aby se při vaší prezentaci dostalo na zajímavé dotazy, určitě tuto aplikaci vyzkoušejte. A pokud si nejste svou prezentací jistí, i s tím vám můžeme poradit…

Ondřej Opluštil

O autorovi
Ondřej Opluštil studuje marketingovou komunikaci a public relations. Kromě prezentací jej zajímají média ve světě, instore marketing a behaviorální ekonomie.

„Marek and his team provided an excellent service; short response period, good project management and correct cost projections.“

Roger Lodewick
World Boxing Super Series