Blog
Jaké fonty bezpečně používat v prezentacích?

Jaké fonty bezpečně používat v prezentacích?

27. 10. 2020

Čtení na 4 minuty

Publikováno v Příprava prezentací

Není font jako font. Kvalitní font dokáže udělat ze čtení textu vizuální požitek, zato Comic Sans dokáže zabít jak text, tak i myšlenky v něm obsažené. Volba fontu je proto u prezentací mimořádně důležitá.

Základní pravidla

V prezentacích preferujte bezpatkové fonty. Výjimka potvrzuje pravidlo: Pro nadpisy můžete zvolit patkové písmo. Naopak důrazně nedoporučuji používat kvůli horší čitelnosti patkové písmo na drobné a rozsáhlejší texty na slajdech určených pro prezentování. Pokud v prezentaci kombinujete víc fontů, kombinujte maximálně dva. Víc si o výběru a kombinaci písem můžete přečíst v mé knize Odprezentuj na stranách 106–120 a také v našem e-booku Design prezentací pro nedesignéry.

Patkové a bezpatkové fonty

Bezpečné fonty pro prezentace

Vyzbrojeni základními pravidly se můžete pustit do výběru konkrétního fontu. Nebude to kdovíjak složité. Můžete totiž zapomenout na podstatnou část fontů nainstalovaných ve svém systému. Zejména pokud hodláte prezentaci zasílat či prezentovat z jiného počítače, tradujete se, že se musíte držet několika tzv. systémových fontů instalovaných už s operačním systémem jako jsou Arial, Tahoma nebo Times New Roman.

Tato písma jsou tak všudypřítomná a nadužívaná, že se už poněkud přejídají. Jsou jako dort, který nechcete jíst každý den, i kdyby byl sebelepší. Naštěstí existují bezpečné alternativy. Níže uvádíme tabulku fontů předinstalovaných ve Windows 10 a v MacOS. Není zcela vyčerpávající, ale nabízí řadu využitelných písem, jejichž názvy jste možná dodnes neslyšeli, a přesto je můžete v prezentaci bezpečně použít.

Seznam bezpečných fontů (písem) pro prezentace

Jak se mohou přesvědčit zejména uživatelé Maců, se sadou Office 365 bývají doinstalovány fonty, které se vám v prezentacích budou hodit. Stáhněte si následující testovací slajd a přesvědčte se sami, jestli se písma na vašem počítači zobrazují správně.

Otetujte si, zda se vám písma na slajdu zobrazí správně

Funkce vložení fontu do prezentace

Už se zdálo, že peripetie s fonty (a tudíž rozhozenými texty v prezentacích) pomůže vyřešit funkce vkládání písma do prezentace. PowerPoint nabízí možnost vložit (embedovat) přímo do souboru prezentace použitý font. Nebyl by to ale Microsoft, kdyby to fungovalo úplně bez potíží.

Návod na embedování (vložení) písma do prezentace

Komplikace způsobují licenční omezení fontů. Mnohá písma se totiž vložení brání a ani se zapnutým vkládáním fontu do prezentace se na jiný počítač plnohodnotně nepřenesou. Přenášet lze zpravidla jen fonty s licencemi „lze upravit“ a „lze instalovat“ – i u těch jsme však narazili na výjimky.

Dobrá zpráva je, že prezentace s vloženými fonty se zobrazí správně v režimu pro čtení. Odprezentujete ji tedy s přehledem i z cizího počítače. Jakmile ji však otevřete pro úpravy, fonty se odeberou a vaše texty se rozsypou.

AKTUALIZACE 2021: Embedování i na Macu

Na Macu vkládání fontů do prezentace dlouho nefungovalo. Zdá se nicméně, že i na jablečné platformě se blýská na lepší časy. Zatím se nám podařilo otestovat pouze PowerPoint 365 – tam již embedování fontů funguje. Pokud vám funguje vkládání fontů i u starších verzí Office for Mac, napište nám prosím na blog@odprezentuj.cz.

Jak naložit s firemním fontem?

Mnoho firem se pyšní svou korporátní identitou, jejíž nedílnou součástí bývá i firemní font. Mohlo by se proto zdát lákavé včlenit font přímo do powerpointové šablony. Bohužel drtivá většina firemních písem (včetně těch na zakázku vyrobených) spadá svým licencováním do skupiny, která se přenášet nedá. Manuál grafického stylu tak obvykle definuje písmo pro kancelářskou práci. Pohříchu se však zpravidla jedná o tuctové systémové fonty typu Arial, které ve firemní prezentaci mnoho parády neudělají.

I tato situace má naštěstí své řešení. Víc se o něm dozvíte v našem e-booku věnovanému šablonám firemních prezentací.

E-book šablony firemních prezentací

PDF jako pojistka

V prezentacích je stále zapotřebí balancovat mezi prvotřídní typografií a univerzální použitelností napříč počítači s různými instalovanými sadami fontů. Když trváte na zachování specifických písem a současně potřebujete prezentaci přenášet mezi různými systémy, vyexportujte si ji pro jistotu do PDF. Tak budete mít 100% jistotu, že se vám prezentace nerozsype.

Marek Hrkal

Marek se věnuje prezentacím profesně od roku 2010, kdy založil odprezentuj a na vizitku si jako úplně první člověk v Česku napsal tvůrce prezentací. Zjistit více...

Mohlo by vás zajímat

Brainstormingem k prezentacím, které mají co říct

Brainstormingem k prezentacím, které mají co říct

Přečíst
Jak se před prezentací správně rozmluvit?

Jak se před prezentací správně rozmluvit?

Přečíst
Slido – klidně se ptejte. A nejen to

Slido – klidně se ptejte. A nejen to

Přečíst