Raketový nástup umělé inteligence se v minulých měsících promítnul do mnoha oblastí – prezentace nevyjímaje. Jak vám ChatGPT může pomoct při přípravě prezentací?
ChatGPT za vás celou prezentaci nenapíše. Technologicky by to zřejmě bylo možné, ale výsledná kvalita by byla mizerná. AI se hodí využívat jako pomocníka. Často se práce s AI přirovnává ke spolupráci se začínajícím juniorním kolegou, který vám dokáže pomoct, ale musíte mu dát přesné instrukce a nemít přehnaná očekávání.
Doporučuji používat Bing Copilot, což je ChatGPT integrovaný do Bingu v prohlížeči Edge. S trochu nadsázky by se dalo říct, že se konečně objevil důvod, proč tento prohlížeč otevřít:-)
Zdarma se díky tomu dostanete k ChatGPT verze 4, který je preciznější a zvládne i složitější úkoly. Další výhodou je, že funguje nepřetržitě, na rozdíl od původního rozhraní OpenAI, kde se ke službě v neplacené verzi často nedá dostat kvůli přetíženým serverům.
Skvěle se dá ChatGPT využít k brainstormingu nápadů. Stačí napsat příkaz (tzv. prompt) ve stylu „Napiš 10 témat, která souvisí s tématem xy“. Díky tomu se můžete inspirovat a získat nové úhly pohledu na téma, které budete prezentovat.
Pokud se vám výstup z nějakého důvodu nepozdává, můžete jednoduše zadat další prompt, a upřesnit tak svou představu, např. „Vymysli pro tato témata novinové titulky s maximálně pěti slovy“.
Další užitečnou funkcí je, že AI umí velmi slušně navrhnout strukturu prezentace. Pravděpodobně ji ještě upravíte podle svého uvážení, ale dostanete základ, ze kterého se dá vycházet. Pro ilustraci jsem do Copilota zadal prompt „Vytvoř strukturu prezentace o AI“. Na výsledek se můžete podívat na obrázku níže.
Pokud máte připravený souvislý text a potřebujete z něj udělat body do prezentace, umělá inteligence vám pomůže. Při tomto úkolu vás možná bude limitovat maximální počet znaků, který můžete do ChatGPT vložit v neplacené verzi. Pokud nemáte předplatné, budete muset text vkládat po částech. Konkrétně se jedná o 4096 znaků dohromady pro vstup a výstup, tedy pro vaše zadání i pro výsledek vygenerovaný AI. Pro představu, délka tohoto článku je přibližně 4 600 znaků. Bing Copilot má omezení 4000 znaků jen pro zadání, pro výstup žádný oficiální limit není známý.
Opatrnost doporučuji ve dvou ohledech. Do ChatGPT nezadávejte žádné důvěrné a tajné informace. Nemáte totiž žádnou kontrolu nad tím, kam vaše data doputují. A také pozor na pokusy AI o shrnutí textu. Často se stává, že vynechá důležitou informaci, nebo si dokonce vymyslí úplný nesmysl, který na první pohled vypadá věrohodně.
A tím se dostáváme k největší slabině umělé inteligence. Funguje totiž na principu kompilace informací a pomocí algoritmů vypočítává pravděpodobnost, že daná informace je relevantní. Často se ale stane, že AI si tímto způsobem vymyslí věci, které nejsou pravda, i když jsou podle algoritmu pravděpodobné. Pozor si musíte dát na to, že AI je schopná si k falešným informacím najít i falešné zdroje. Dokáže například vymyslet fiktivní knihu daného autora včetně ISBN a dalších údajů. Záludné je, že kniha bude pravděpodobně o tématu, kterému se autor ve skutečnosti věnoval, ale tuto knihu nikdy nenapsal. Proto je důležité veškeré faktické věci důkladně prověřovat.
Boom AI se snaží zachytit všichni významní hráči na poli prezentací. Samotný Microsoft investuje do společnosti Open AI miliardy dolarů. A tak se již 1. listopadu dočkáme integrace funkce Copilot do sady Office. Ta bude obsahovat nejnovější verzi ChatGPT a také software pro generování obrázků DALL-E. Kdo bude chtít Copilot používat, bude si muset připlatit. Služba bude stát $30 měsíčně za licenci pro každý počítač. A ani za tuto cenu nedostanete všechno.
Pokročilá funkce sémantický index, díky které bude Copilot schopný pracovat se soubory ve vašem počítači pomocí neuronové sítě, bude dostupná jen pro nejvyšší byznysové licence Microsoft 365 E3 a E5. Rozhodně to tedy alespoň ze začátku nebude funkce pro široké masy.
Už nyní můžete funkce ChatGPT a generátoru obrázků DALL-E využívat například v Canvě nebo v aplikaci Tome. V obou online softwarech na tvorbu prezentací si můžete nechat upravit text, změnit jeho délku, a dokonce i tón. Také si můžete vygenerovat vizuály, které odpovídají vašemu tématu.
Tome je v základní verzi zdarma, Canva nově přesunula AI funkce do placené verze pro.
Tvorbě vizuálů pomocí AI se budeme detailně věnovat v příštím článku. Pokud vás tato problematika zajímá, sledujte blog odprezentuj a naše sociální sítě.