Jaké fonty bezpečně používat v prezentacích?

Není font jako font. Kvalitní font dokáže udělat ze čtení textu vizuální požitek, zato Comic Sans dokáže zabít jak text, tak i myšlenky v něm obsažené. Volba fontu je proto u prezentací mimořádně důležitá.

Základní pravidla

V prezentacích preferujte bezpatkové fonty. Výjimka potvrzuje pravidlo: Pro nadpisy můžete zvolit patkové písmo. Naopak důrazně nedoporučujeme používat kvůli horší čitelnosti patkové písmo na drobné a rozsáhlejší texty na slidech. Pokud v prezentaci kombinujete víc fontů, kombinujte maximálně dva. Kombinace patkových nadpisů a bezpatkového textu je OK. Neuděláte však chybu, když se budete držet jednoho fontu v celé prezentaci.

Patkové a bezpatkové fonty

Bezpečné fonty pro prezentace

Vyzbrojeni základními pravidly se můžete pustit do výběru konkrétního fontu. Nebude to kdovíjak složité. Můžete totiž zapomenout na podstatnou část fontů nainstalovaných ve svém systému. Zejména pokud hodláte prezentaci zasílat či prezentovat z jiného počítače, měli byste se držet tzv. systémových fontů instalovaných už s operačním systémem.

Systémové fonty

Tato písma jsou notoricky známá a univerzálně dostupná – tedy i velmi nadužívaná. Svou všudypřítomností se poněkud přejídají. Jsou jako dort, který taky nechcete jíst každý den, byť by byl sebelepší. Proto je vhodné poohlédnout se po alternativách. Zde uvádíme pět dalších fontů instalovaných s Windows Vista, Windows 7 a Windows 8, které zdaleka nejsou v prezentacích vidět tak často:

Alternativní použitelné fonty

Se sadou MS Office bývají instalovány i další fonty, které je možné využívat v prezentacích. Pozor ale na rozdíly mezi jednotlivými verzemi Office – mohou vám připravit nemilé překvapení. Kupříkladu kvalitní fonty Gill Sans či Rockwell byly obsaženy jen v některých balíčcích Office, a přestože jsou dokonce součástí předdefinovaných šablon v PowerPointu, na počítačích s nejnovějším Office mohou způsobit problémy.

Pozor na některé fonty obsažené přímo v předdefinovaných šablonách v PowerPointu

Funkce vložení fontu do prezentace

Už se zdálo, že peripetie s fonty (a tudíž rozhozenými texty v prezentacích) pomůže vyřešit funkce vkládání fontů do prezentace. PowerPoint nabízí možnost vložit přímo do souboru prezentace použitý font. Nebyl by to ale Microsoft, kdyby to fungovalo úplně bez potíží.

vlozeni-fontu

Komplikace způsobují licenční omezení fontů. Mnohé fonty se totiž vložení brání a ani se zapnutým vkládáním fontu do prezentace se na jiný počítač nepřenesou. Přenášet lze jen fonty s licencemi „lze upravit“ a „lze instalovat“ – i u těch jsme však narazili na výjimky. Kvalitní komerční fonty jsou bohužel zpravidla poskytovány s licencí „náhled a tisk“ a ty nepřenesete tak jako tak.

Jak naložit s firemním fontem?

Mnoho firem se pyšní svou korporátní identitou, jejíž nedílnou součástí bývá i firemní font. Mohlo by se proto zdát lákavé včlenit font přímo do PowerPointové šablony. Bohužel drtivá většina firemních fontů (včetně těch na zakázku vyrobených) spadá svým licencováním do skupiny, která se přenášet nedá. Manuál grafického stylu tak obvykle definuje písmo pro kancelářskou práci. Pohříchu se však zpravidla jedná o tuctové systémové fonty, které ve firemní prezentaci mnoho parády neudělají.

PDF jako pojistka

V prezentacích je stále zapotřebí balancovat mezi prvotřídní typografií a univerzální použitelností napříč počítači s různými instalovanými sadami fontů. Když trváte na zachování specifických fontů a současně potřebujete prezentaci přenášet mezi různými systémy, vyexportujte si prezentaci do PDF jako pojistku.

Marek Hrkal

O autorovi
Marek Hrkal vystudoval marketingovou komunikaci a public relations na Fakultě sociálních věd UK a podnikovou ekonomiku a management na Vysoké škole ekonomické v Praze. Zjistit více...

„(...) ráda bych Vám velmi poděkovala za Vaši práci, kterou jste odvedl při tvorbě prezentací pro naši firmu při přípravě na meeting s naším zákazníkem v New Yorku. Děkuji, že jste se postaral o celou realizaci tak důležité prezentace, a to i v tak šibeničním termínu. Projekt jsem vyhráli díky Vašim skvělým prezentacím (...)“

Pavlína Kašparová
KCR